TEKNOMAK İNŞAAT İZOLASYON
+90 0232
381 20 50
Yetkili Uygulayıcısı
Yetkili Uygulayıcısı
Yetkili Uygulayıcısı
Yetkili Uygulayıcısı
Yetkili Uygulayıcısı
Yetkili Uygulayıcısı
Yetkili Uygulayıcısı
Yetkili Uygulayıcısı
MANTOLAMA HAKKINDA

Mantolama Nedir

Nelere Dikkat Etmeliyiz

Mantolama Çeşitleri

Mantolama Sözleşmesi

Doğru Bilinen Yanlışlar

Apartman Mantolama Kararı Nasıl Alınır

Çatılarda Mantolama

Döşemelerde Mantolama

Mantolama Genel Şartname

Mantolamada Yapılan Hatalar

Mantolama Uygulama Teknikleri

Mantolama Neden Yapılmalıdır

Dış Cephe Mantolama Nerelere Yapılır

Mantolama Ürün Özellikleri

Mantolama Nasıl Yapılır

Mantolama Püf Noktaları

Mantolamada Sıkça Sorulan Sorular

ISI YALITIMI HAKKINDA

Isı Yalıtımı Artık Yasal Zorunluluktur

Pencere Isı Yalıtımı

Döşeme Isı Yalıtımı

Tesisatlarda Isı Yalıtımı

Isı Yalıtımı Uygulamalarında Yapılan Hatalar

Bina Isı Yalıtımı Genel Şartname

Bodrum ve Temel Perdelerde Isı Yalıtımı

Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır

Isı Yalıtımı Ne Kadar Tasarruf Sağlar

Isı Yalıtımı Konfor Sağlar

Isı Yalıtımı Sağlıklı Yaşam Sunar

Isı Yalıtımı İlk Yatırım ve İşletme Maliyetlerini Azaltır

Isı Yalıtım Malzemeleri Nelerdir

Isı Yalıtımı İle İlgili Yürürlükteki Kurallar
Anasayfa    |     Kurumsal    |     Hizmetlerimiz    |    Referanslarımız   |    İletişim
ÇATI - TERAS


Kiremit Aktarma – Çatı Aktarma

Kiremit aktarma – Çatı Aktarma işlemi neden yapılır?


Kiremit Aktarma  - Çatı Aktarma işlemi nasıl yapılır ?


Çatı Yalıtım Sistemi:

Çatı izolasyonunda baca dibi su yalıtımı ayrı bir önem taşıyor. Bugüne kadar arzu edilen sonuçları vermeyen alışılagelmiş uygulamalar, baca dibi yalıtımının bir sorun olarak devam etmesine sebep oluyordu. Çatı yalıtımında komple bir çözüm için, folyolu keçeli membran ürün ile bu sorunu ortadan kaldırıyor.
Çatı Kaplamaları, Yıl Boyunca Değişen Atmosfer Sıcaklık Etkisinde Değişik Isısal Konfor Karakteristiği Sergilediği Gibi, Bir Gün Boyunca Da Önemli Sıcaklık Değişimlerine Maruz Kalabilmektedir. Teras Ve Çatılarda Isı Yalıtımı Çatı Tavanı Kışın, ÇatıTavanından Geçerek Yukarı Doğru Yönelik Olan Isı Ve Su Buharı Akımları Etkisindedir. Buna Rağmen, Yaz Mevsimlerinde İse Çatıda Yüksek Sıcaklıklar Oluşmaktadır. Bu Taktirde, Yukarıdan Aşağıya Doğru Isı Ve Buhar Akımı Olur. Bu Fiziksel Oluşumlar, Sadece Atmosfer Ortamındaki Sıcaklık Değişimine Bağımlı Olmamakta, Diğer Taraftan Çatı Tavanında Kullanılan Malzemenin Veya Yapı Elemanı Tabakalarının Isı Yalıtım Karakteristiğine Bağımlı Olmaktadır. Şayet Isı Yalıtımı Açısından Pozitif Malzeme Kullanılmış İse, Gerek Yaz Ve Gerekse Kış Aylarında, Yapı İçin Sıcaklık Değeri Dengelenebilecek Veya Ayarlanabilecektir. Yapılan İnceleme Ve İrdelemeler Göstermiştir Ki Çatı Konstrüksiyonu Veya Çatı Örtüsünde Hangi Sıcaklığın Meydana Geleceği Şu Faktör Ve Parametrelere Bağımlı Olmaktadır: Yapının Bölgesel Konumu, Yapının Yüksekliği, Dış Hava Sıcaklığı Ve Güneş Işıması, Yönlere Göre Konumu, Çatı Yüzeyinin Eğimi Ve Rüzgar Koşulları, Çatı Yüzeyinin Yapısı Ve Rengi, Işık Emme-yansıtma Özelliği, Isı Yalıtım Tabakası, Çatı Tabakasının Isı Depolama Kabiliyeti Veya Isı Işınlama Kabiliyeti, ÇatıTabakasının Kalınlığı, Çatı Tavanının Tabaka Sıralaması, Çatı Altındaki Oda Sıcaklığı Vs`dir.

Yaz Ve Kış Mevsimlerinin Sıcaklık Farkları, Teras Çatı Konstrüksiyonlarını Etki Altına Alarak Konstrüksiyonlarda Form Değişikliğinin Yanı Sıra Baskı Ve Çekme Gerilmelerinin Oluşmasına Da Sebep Olabilir. Meydana Gelen Bu İç Kuvvetin Büyüklüğü Bazı Etkenlere Bağlıdır. Buna Örnek Olarak; Teras Çatının Uzunluğu, Taşıyıcı Beton Döşemenin Isıl Genleşme Katsayısı (?), Çatının Maruz Kaldığı Maksimum Sıcaklık Ve Minimum Sıcaklık Değerleri, Çatıda Yer Alan Farklı Yapı Malzemelerinin Elastikiyet Modülü Gösterilebilir. Teras Çatılarda Yapılan Isı Yalıtım Yalnızca Isı Tasarrufu Ve İç İklimsel Konforu Sağlamak, Kondensasyona (terlemeye) Engel Olmak İçin Değil, Tıpkı Zamanda Beton ÇatıDöşemesinin Maruz Kalacağı Sıcaklık Farklarının Azalmasına Ve Konstrüksiyonun Form Değiştirmesini Önleyerek Yapının Sağlamlığını Korur. Teras Çatılar Doğrudan Güneş Sıcaklığı Altında Olduğundan Çatının Isınması Bundan Başka Şu Etkenlere Bağlıdır; Çatı Örtüsünün Asorbsiyon Kabiliyeti, Yapının Bulunduğu İklim Bölgesi, Deniz Düzeyinden Olan Yüksekliği, Güneş Işınlarının Şiddeti Ve Bazı Atmosferik Özellikler (kar, Buz, Ani Sağanak, Rüzgar Vs). Çatı Örtüsünün Isı Absorbsiyon Kabiliyeti Prensip Olarak Koyu Renkler Isıyı Çok, Açık Renkler İse Daha Az Yutar.
Bina Isısının Dışarıya Bir Hava Boşluğundan Geçmeksizin, Direkt Çatı Örtüsünden Çıkan Çatılara sıcak Çatılar Denir. Eğimi 15° `ye Kadar Olan Düz Teras-çatılarda, Bilhassa Üstünde Gezinme Ve Soğuk-sıcak Tesirleri Gibi Fiziksel Olaylar Dikkate Alınmalıdır. Dolayısıyla Isı Yalıtımı Biçim Ve Gereçlerin İyi Seçilmesi, Bu Nedenle Isının Çatı Döşemesine İntikali Önlenmelidir. Üstünde Yürünen Teras Çatılarda, Kaplamanın Isı Değişikliklerinden Etkilenmemesi İçin, Olası Olduğunca Ufak Alanlara Bölünmesi Ve Aralıkların Elastik Bir Dolgu Gereciyle Doldurularak, Genleşmeye İdeal Duruma Getirilmesi Gerekmektedir. Düz Ve Az Eğimli Teras Çatılarda Isı Yalıtımından Başka, Kar Ve Yağmur Sularının, Isı Yalıtımı Gereci Ve Çatı Konstrüksiyonuna İnmesini Önlemek İçin, Su Ve Nem Yalıtımının Da Yapılması Gerekmektedir.

Çatı Su İzolasyonu
Çatı kiremit altına serile bilen. ve çatı gizli derelerine yapılan, Çatıda baca kenarlarına yapılan, Çatıda pek çok yere yapılan su izolasyonu, günümüzde çatıda dairelerimizi rahatlıkla koruyan su izolasyonudur. Mimarinin değişim süreci içinde, bu gelişim ve değişimden en çok etkilenen öğelerden biri de yapıların çatı ve cephe kaplama malzemeleri olmuştur. çatı ve cephe kaplamada Mimarinin değişim süreci içinde, bu gelişim ve değişimden en çok etkilenen öğelerden biri de yapıların çatı ve cephe kaplama malzemeleri olmuştur. çatı ve cephe kaplamada kullanılan çatı panellerin ve çatıcı malzemelerinin özellikleri araştırılarak; çatı ustasının kullanacağı çatı kaplama ve çatı malzemeleri seçiminde dikkatli davranması gerekir. Çatı ve yapı duvarlarında yalıtım yapılmamış ise  olan yapı üzerinde sonradan çatıcı ustaları tarafından çatı yalıtımı Yapılabilmektedir. Çatıcı ve çatı aralarında yoğuşma problemleri çatı ustalarının en çok karşılaşılan çatı şikayetleri arasında bulunur. Çatıcılık işinin ana amacı doğru çatı malzemeleri ile doğru çatı uygulamaları yapmaktır, Ülkemiz bilindiği üzere deprem kuşağında bulunduğundan dolayı çatıcı işinde en önemli unsur yapılara çatı uygulamaları yapılırken binaya fazla yük bindirmeyen hafif çatı malzemeleri kullanmak olmalıdır, Çatıcı doğru çatı ürünleri seçerse  yapılan çatı uygulaması daha sağlıklı ve uzun ömürlü olur. mevcut eski teknolojiler ile yapılan özellikle kiremit kaplanmış çatılar eski binalara fazladan yük bindirmektedir. Çatıcı ve çatı izolasyon uygulamalarında ülkemizde çatı ve cephe kaplama malzemesi olarak kullanılan mevcut uygulamaları hakkında bilgi vermek ve uygulama sırasında görülen hatalara ilişkin değerlendirmeler yapmak çatıcı işinin gerekleri arasındadır.

Teras yükseltme
Teras yüksetmesi. Yükseklik iltifa düşük olan çatı katındaki çatı altı daire, düşük olan uc kısımların yükseltilmesine denir. Çatı yükseltme, çatı malzemeleri önem taşır. taşıyıcılar kalınca olmalıdır. Çatı yapıldıkdan sonra çatı altı daire duvarları yapılıp, sonrasında çatı yükü (ağırlığı) duvar üzerine bindirildikden sonra oda ortalarına gelen direk taşıyıcılar sökülür. Çatı altı katı olduğundan, asma tavan olmalıdır. ahşap çatı olduğundan asma tavan alçıpan tercih edilmemelidir. esneme sırasında alçıpan ek yerleri zarar görür çatlama yapar. Çelik konstrüksiyon çatıda esneme çok daha az olur. Asma tavanda alçıpan tercih edile bilir. Çatı, Binalarda müşterek olduğundan bina sakinleri tarafindan ortak yapılmaktadır, Ama çatı varken yüksetmede bina sakinleri parasal olarak karışaz. Teras kaldırma masrafları tamamıyla daire sahibine mahsusdur.
Çatı katı üzerinde kiremit yerine hafif olan şıngil arduvarzlı hafif malzemeler kullanılır. Çatı yapımı veya çatı yükseltme işlemi yaptırmanız gerekiyorsa. Çatı Katı Yaşam Alanı Yapımı. Çatı Aktarma ve Çatı tadilat' ve tüm çatı işlerinde hizmetinizdeyiz. Çatı, bir binanın en üst yüzeyini örtmek için yapılır. Binayı özellikle suyun meydana getirebileceği hasarlara karşı korur. Çoğu ülkede, çatının birincil kullanım amacı, yağmura binaları yağmura karşı korumaktır. Binanın yapısına bağlı olarak, çatı ayrıca sıcağa karşı, güneş ışığına karşı, soğuğa karşı ve rüzgara karşı da binaları korumak için kullanılabilir. Sizi kimsenin rahatsız edemeyeceği kafanızı dinlemek için bir nefes alabileceğiniz bir köşeniz olsa örneğin bir terasınız keyfinize diyecek yoktur bence, kimlerine göre küçük bir ayrıntı gibi görünse de aslında bu imkana sahip insanlar için de bir tutku derecesinde mutluluk vericidir. Düşünebiliyor musunuz ya şehir ayaklarınızın altında yada bir deniz manzarası karşısında çayınızı kahvenizi yudumluyor yada yemek yiyorsunuz, kışı evinizin içinde geçirdiniz artık yaz geliyor ve dekore etmeninde tam zamanı. Çatı Katı Yükseltme ve Dekorasyon, Günümüzde bir çatının yapılması, çeşitli yerel ve uluslararası mimari yasalara tabidir. Bir çatının dizaynında kullanılan çatı malzemeleri, nasıl yapıldığı ve dayanıklılığı yasalarla belirlenmiştir. Çatı malzemeleri, olabileceği gibi, en yaygın kullanılanları, ahşap, atermit, kiremit ve şıngıldır. Dünyanın birçok yerinde çatı malzemesi olarak seramik kiremitler tercih edilir.

Çatı Arası Daire.
Evinizin en Serin yeri Ve En güzel dekor verilicekyeriniz çatınız oldugunu biliyormuydunuz?
Yapmış oldugumuz uygulamalarla çatı arasına daire ve oda tipi lüks ve şık yapılandırma ile sizlere sunuyoruz.
Özellikle son yıllarda değişen yaşam koşulları evde her alanı en iyi şekilde değerlendirerek kullanmayı öngörüyor. Evinize ekstra bir yaşam alanı eklemek gözünüzü korkutsa da, doğru bir planlama işinizi kolaylaştırabilir.
Evde fazladan bir yaşam alanı yaratmak için sıkça başvurulan bir seçenek olmasa da son yıllarda dekoratörler çatı arasını depolama alanı yerine bu yönde değerlendirmeye yöneliyorlar. Aslında müstakil evler için oldukça kullanışlı olan bu düzenleme doğru bir planlama ile apartmanların üst katlarına da uygulanabiliyor. Üstelik ev sahipleri böylece evlerinin değerini de artırıyorlar. İyi planlanmış bir merdiven çıkışı ile sanki ilk günden beri bir odaymış hissini yaratan çatı arasına en uygun çıkış ana giriş holünden sabit ya da asma merdivenle olabilir.

Çatı arası dekorasyonu için 10 parlak fikir;

Merdiven için alan yaratın
Çatı arasında yeterince alanınız varsa merdiven sahanlığı için yer bırakabilirsiniz ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. Ya da çatı arası için önceden mevcut olan merdiveni bozmadan kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ama mevcutta bir merdiven yoksa ve çatı arası çok dar ve elverişsiz ise en doğru çözüm yuvarlak döner merdiven kullanmanız olabilir.

Boya rengi
Çatı arasının en sorunlu kısmı tavan ve duvar eğimleridir. Ancak çatı ve duvarları aynı renk boyarsanız mevcut eğim gözünüzü rahatsız etmeyebilir. Daha modern ve çarpıcı bir görünüm için aynı rengin birbirine yakın tonlarını uygulayarak mimari detayları öne çıkarabilirsiniz.

Daha fazla mahremiyet
Çatı eğimli pencereler için kayar perde sistemleri en ideal çözüm. Güvercinlik tipi çatı pencereleri için panjur ya da stor tip perdeler uygulayabilirsiniz. Küçük çatı ışıklıkları için perde gerekmeyebilir.

Ekstra depolama alanı
Çatının zeminle birleştiği eğimli kısımları kiler depolama alanı olarak değerlendirebilirsiniz. Bu bölümler için özel olarak yaptıracağınız dolap ve raf sistemleri kullanabilirsiniz. Bunun dışında duvarlarda oluşan şekilsiz boşluk.

Doğru aydınlatma
Farklı efektler için pek çok aydınlatma seçeneği kullanılabilir. Örneğin çatının düz olduğu bölümlerde yoğunluğu ayarlanabilir spot aydınlatmalar, alçak duvarlarda aplikler kullanabilirsiniz. Görünür çatı kirişlerinde yönlendirilebilir spot ışıkları da şık durabilir. Eğer yatak odası olarak kullanıyorsanız yatak başı duvarında ışık gücü ayarlanabilir aplik ya da abajurlarla hoş bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Çok yönlü bir mekan
Çatı arasını düzenlerken çok yönlü bir kullanım alanı yaratmayı deneyebilirsiniz. Örneğin yataklı bir kanepe ile hem bir oturma odası, hem de ihtiyaç olduğunda kullanışlı bir misafir odası yaratmış olursunuz.

Ses geçirmez zemin
Alt katı da düşünerek ahşap zemin döşemeleri tercih etmeyin ya da büyük yer minderleri kullanın. Eğer çatı arasını yeniden düzenleyecekseniz zemin için ses izolasyonu uygulamayı unutmayın. Ayrıca perde ve döşemeler için ses yalıtımlı kumaşlar da tercih edebilirsiniz aksi halde çatıdaki tüm sesler alt katlardan duyulabilir ve bu rahatsızlık verebilir.İyi bir su yalıtımının temel koşulu doğru detayların seçilmesi ve doğru uygulamanın yapılmasıdır. Teraslarımızda en önemli nokta betonarme tabliyenin suya karşı kitlenmesidir. Teras su izolasyonu için zeminin durumu gözönünde bulundurularak çeşitli çözümler ve uygulama yöntemleri mevcuttur. Bu çözüm yollarını incelersek;

Betonarme tabliyedeki gözeneklerde kristaller üretmek ve bu şekilde betonu hem negatif hemde pozitif taraftan suya karşı kitlenmesi, bitümlü membranlar ve pvc membranlar ile teras zeminin kaplanması, kauçuk, polimer veya nanoteknoloji ile geliştirilmiş su izolasyon malzemesini, file veya jeotekstil keçe ile yekpare halde zemine kaplanması.

Sürme esaslı likit kaplamalar
Teras izolasyonu uygulaması öncesi zemindeki çatlakların elastik ve su geçirimsiz tamir harcı ile tamiratlarının yapılması gerekmektedir. Yatay ve düşey köşelere pah uygulaması sonrası zemindeki kalkan, kopan ve mukavemetini kaybetmiş bütün parçalar temizlenmelidir. İlk katı uygulanan likit yalıtım malzemesi veya astar uygulaması üzerine 132 gr. iplik izolasyon filesi, 75 gr. taşıyıcı file veya 45 gr. jeotekstil keçe serilerek, çözüme yönelik iki veya daha fazla katlar halinde sürülmelidir. Bu tarz sürme izolasyon uygulamalarında, kullanacağımız yalıtım ürününün ağır hava şartlarında sıcaktan-soğuktan etkilenmeyen, zeminden zamanla kalkmayan, yapımızdaki esnemelerde kopmayan, çatlamayan, aşınmayan, insan sağlığına zararsız, güçlü aderans-mukavemet kabiliyetine olan ve su direnci çok yüksek malzemeler olmalarına önemle dikkat etmeliyiz.

Membran kaplamalar
Uygulama öncesi zeminde çukur ve çıkıntılar bulunmamalı eğer varsa bu yüzeysel problemlerin bertaraf edilmesi gerekir. Zemine bitüm esaslı astar uygulanır, membranın ek yerleri 10 cm, baş binileride 15 cm üst üste binecek şekilde şaloma ile ısıtılarak birinci katı montajlandıktan sonra ikinci kat olarak uygulanacak membran katmanı, birinci katmana tamamen yapıştırılmalı ve bini bölgeleri şaşırtılarak uygulanmalıdır. Uygulama, tamamlandıktan sonra yırtılma, delinme, yaşlanma (arduaz, lamine alüminyum gibi yüzeyi kaplı ürünler hariç) nedenlerinden dolayı üzeri kapatılarak mutlaka koruma altına alınmalıdır. Özellikle çok sıcak iklime sahip bölgelerde membranın üzerinin korunmaması, malzemenin genleşme daralma hareketinden dolayı hızlı yıpranma ve kılçal çatlakların oluşması ile özelliğini kaybetmesine sebep olur.

Kristalize kaplamalar
Uygulama öncesi yüzey yağ, boya, toz gibi yabancı maddelerden arındırılmalı, yatay ve düşey köşelere pah uygulaması sonrası zemindeki kalkan, kopan ve mukavemetini kaybetmiş bütün parçalar temizlenmelidir. Beton yüzey kuru ise nemlendirilirmelidir. İlk kat kristalize su yalıtımı uygulandıktan sonra 132 gram iplik izolasyon filesi serilmeli ve dört saat arayla iki kat halinde kristalize malzeme ile kaplanmalıdır. Bu izolasyon uygulamasında dikkat edeceğimiz husus üzerinde yürünecek zeminlerin, şap, seramik vb ile kaplanması gerekir.

İzolasyon

Teraslarda likit kauçuk, kristalize, polyester akrilik esaslı ve polimer teknoloji ile geliştirilmiş özel izolasyon ürünleri tercih etmekteyiz. Bu ürünlerin genel özellikleri; mükemmel su geçirimsizlik sağlaması, güneş ışınlarından etkilenmemesi, içerisinde yanıcı ve uçucu solvent bulunmaması, zeminle çok iyi kaynaşarak zamanla kalkma, kabarma yapmaması, eğim sorunlu, su göllenen ve problemli bütün zeminlerde yüksek performans göstermesidir.

Teknomak İnşaat İzolasyon Tüm Hakları Saklıdır. Design by Bohem Bilgisayar
Anasayfa    |     Kurumsal    |     Hizmetlerimiz    |    Referanslarımız   |    İletişim
                              Isı                   Su                  Ses                 Polyurea - Poliürea               Yangın                                        Yenileme - Onarım
Mantolama      |   Yalıtımı    |      Yalıtımı    |    Yalıtımı    |     Poliüretan Sprey Köpük   |      Yalıtımı     |    Çatı - Teras    |    Tadilat - Dekorasyon
www.teknomak.com
Anasayfa    |     Kurumsal    |     Hizmetlerimiz    |    Referanslarımız   |    İletişim

viagra pas cher kamagra pas cher viagra achat kamagra 100mg kamagra 100 viagra generique cialis en ligne cialis pas cher kamagra 100mg cialis pas cher viagra femme viagra sans ordonnance cialis 20mg kamagra now kamagra gel levitra generique levitra en ligne viagra suomi cialis kopen viagra pillen cialis prijs kamagra bestellen priligy bestellen viagra bestellen viagra pil levitra kopen kamagra oral jelly viagra apotheek cialis kopen viagra prijs

cialis ohne rezept cialis bestellen kamagra oral jelly viagra kaufen kamagra 100mg levitra preis cialis generika levitra 20 mg levitra 20mg viagra generika lovegra kaufen kamagra bestellen viagra generika online viagra bestellen viagra kaufen kamagra apotheke viagra generika levitra generika cialis generika viagra online kaufen cialis ohne rezept viagra bestellen priligy dapoxetine kamagra online kamagra 100 levitra bestellen kamagra tabletten levitra generika kamagra gel cialis generika

viagra pillen cialis kopen priligy bestellen levitra kopen viagra apotheek cialis kopen cialis prijs viagra voor vrouwen viagra pil viagra bestellen viagra vrouwen kamagra oral jelly kamagra bestellen levitra bestellen viagra prijs viagra suomi

levitra generika cialis schweiz viagra bestellen viagra schweiz kamagra schweiz cialis bestellen priligy kaufen kamagra schweiz levitra generika tadalafil generika cialis schweiz cialis bestellen kamagra gel viagra bestellen cialis kaufen cialis generika kamagra bestellen kamagra oral jelly kamagra schweiz cialis generika levitra bestellen viagra bestellen cialis schweiz

tiffany gioielli scarpe mbt nike air max bianche nike free run polo ralph lauren prezzo gioielli tiffany polo ralph lauren prezzi nike roshe run louboutin outlet occhiali louis vuitton jordan scarpe borse michael kors spaccio hogan polo ralph lauren uomo

adidas yeezy boost 350 adidas nmd r1 adidas gazelle femme adidas stan smith femme adidas superstar femme adidas yeezy boost 350 prix adidas nmd runner adidas superstar pas cher adidas gazelle homme adidas stan smith pas cher adidas superstar adidas stan smith adidas stan smith zwart adidas superstar dames adidas yeezy adidas yeezy boost 350 adidas superstar canada adidas nmd adidas superstar adidas nmd canada