TEKNOMAK İNŞAAT İZOLASYON
+90 0232
381 20 50
Yetkili Uygulayıcısı
Yetkili Uygulayıcısı
Yetkili Uygulayıcısı
Yetkili Uygulayıcısı
Yetkili Uygulayıcısı
Yetkili Uygulayıcısı
Yetkili Uygulayıcısı
Yetkili Uygulayıcısı
MANTOLAMA HAKKINDA

Mantolama Nedir

Nelere Dikkat Etmeliyiz

Mantolama Çeşitleri

Mantolama Sözleşmesi

Doğru Bilinen Yanlışlar

Apartman Mantolama Kararı Nasıl Alınır

Çatılarda Mantolama

Döşemelerde Mantolama

Mantolama Genel Şartname

Mantolamada Yapılan Hatalar

Mantolama Uygulama Teknikleri

Mantolama Neden Yapılmalıdır

Dış Cephe Mantolama Nerelere Yapılır

Mantolama Ürün Özellikleri

Mantolama Nasıl Yapılır

Mantolama Püf Noktaları

Mantolamada Sıkça Sorulan Sorular

ISI YALITIMI HAKKINDA

Isı Yalıtımı Artık Yasal Zorunluluktur

Pencere Isı Yalıtımı

Döşeme Isı Yalıtımı

Tesisatlarda Isı Yalıtımı

Isı Yalıtımı Uygulamalarında Yapılan Hatalar

Bina Isı Yalıtımı Genel Şartname

Bodrum ve Temel Perdelerde Isı Yalıtımı

Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır

Isı Yalıtımı Ne Kadar Tasarruf Sağlar

Isı Yalıtımı Konfor Sağlar

Isı Yalıtımı Sağlıklı Yaşam Sunar

Isı Yalıtımı İlk Yatırım ve İşletme Maliyetlerini Azaltır

Isı Yalıtım Malzemeleri Nelerdir

Isı Yalıtımı İle İlgili Yürürlükteki Kurallar
Anasayfa    |     Kurumsal    |     Hizmetlerimiz    |    Referanslarımız   |    İletişim


Özellikle gizli çatılarda, suya yoğun bir şekilde maruz kalan çatı su derelerinin izolasyonu çok önemlidir. Çatının saçak bölümüne oluşturulan bir parapet duvar arkasına gizlenerek oluşturulan gizli çatılarda, su dereleri bakır levha, galvanizli sac levha kullanıldığı gibi çoğu çatıda dere yatağı içerisi bitümlü ve/veya sıvı membran uygulaması ile  su yalıtımı sağlanır. Su derelerine delinebilir, esnediği zaman yırtılabilen, güneş ışınlarına yüksek derece dayanımı olmayan veya güneşe maruz kaldığında içerisindeki solventleri atmosfere salarak zamanla incelen ve yanıcı malzemelerle kaplamak çok kısa süreli çözümlerdir. Su derelerinin durumuna göre, çeşitli çatı izolasyonu yöntemleri bulunmaktadır. En çok uyguladığımız yöntemlerden biri;

Uygulama

Su derelerindeki yatay düşey birleşim noktaları, binamızın esnemesi veya oturması sonucu çatlak oluşumunun en çok görüldüğü noktalardır. Bu noktalara pah bandı veya elastik tamir harcı ile pah yapımı mutlaka uygulanır. Pah uygulaması sonrası beton tabliye iki kat, kristalize su izolasyonu ile kaplanarak suya karşı kitlenir. Bu uygulama sonrası en sert madenlerden biri olan kuvars kumu ve polimer içerikli su yalıtım malzemesi iki kat olarak sürülerek uygulama tamamlanır. Böylece beton tabliye ek yeri olmayan yekpare, uzun ömürlü ve mükemmel su geçirimsizliğe kavuşmuş olur.

İzolasyon

Çatı su derelerinde likit kauçuk, kristalize, nano teknoloji ve polimer teknoloji ile geliştirilmiş özel izolasyon ürünleri tercih etmekteyiz. Bu ürünlerin genel özellikleri; mükemmel su geçirimsizlik sağlaması, güneş ışınlarından etkilenmemesi, içerisinde yanıcı madde bulunmaması, zeminle çok iyi kaynaşarak zamanla kalkma, kabarma yapmaması, eğim sorunlu, su göllenen ve problemli bütün zeminlerde yüksek performans göstermesidir.İyi bir su yalıtımının temel koşulu doğru detayların seçilmesi ve doğru uygulamanın yapılmasıdır. Teraslarımızda en önemli nokta betonarme tabliyenin suya karşı kitlenmesidir. Teras su izolasyonu için zeminin durumu gözönünde bulundurularak çeşitli çözümler ve uygulama yöntemleri mevcuttur. Bu çözüm yollarını incelersek;

Betonarme tabliyedeki gözeneklerde kristaller üretmek ve bu şekilde betonu hem negatif hemde pozitif taraftan suya karşı kitlenmesi, bitümlü membranlar ve pvc membranlar ile teras zeminin kaplanması, kauçuk, polimer veya nanoteknoloji ile geliştirilmiş su izolasyon malzemesini, file veya jeotekstil keçe ile yekpare halde zemine kaplanması.


Sürme esaslı likit kaplamalar


Teras izolasyonu uygulaması öncesi zemindeki çatlakların elastik ve su geçirimsiz tamir harcı ile tamiratlarının yapılması gerekmektedir. Yatay ve düşey köşelere pah uygulaması sonrası zemindeki kalkan, kopan ve mukavemetini kaybetmiş bütün parçalar temizlenmelidir. İlk katı uygulanan likit yalıtım malzemesi veya astar uygulaması üzerine 132 gr. iplik izolasyon filesi, 75 gr. taşıyıcı file veya 45 gr. jeotekstil keçe serilerek, çözüme yönelik iki veya daha fazla katlar halinde sürülmelidir. Bu tarz sürme izolasyon uygulamalarında, kullanacağımız yalıtım ürününün ağır hava şartlarında sıcaktan-soğuktan etkilenmeyen, zeminden zamanla kalkmayan, yapımızdaki esnemelerde kopmayan, çatlamayan, aşınmayan, insan sağlığına zararsız, güçlü aderans-mukavemet kabiliyetine olan ve su direnci çok yüksek malzemeler olmalarına önemle dikkat etmeliyiz.


Membran kaplamalar

Uygulama öncesi zeminde çukur ve çıkıntılar bulunmamalı eğer varsa bu yüzeysel problemlerin bertaraf edilmesi gerekir. Zemine bitüm esaslı astar uygulanır, membranın ek yerleri 10 cm, baş binileride 15 cm üst üste binecek şekilde şaloma ile ısıtılarak birinci katı montajlandıktan sonra ikinci kat olarak uygulanacak membran katmanı, birinci katmana tamamen yapıştırılmalı ve bini bölgeleri şaşırtılarak uygulanmalıdır. Uygulama, tamamlandıktan sonra yırtılma, delinme, yaşlanma (arduaz, lamine alüminyum gibi yüzeyi kaplı ürünler hariç) nedenlerinden dolayı üzeri kapatılarak mutlaka koruma altına alınmalıdır. Özellikle çok sıcak iklime sahip bölgelerde membranın üzerinin korunmaması, malzemenin genleşme daralma hareketinden dolayı hızlı yıpranma ve kılçal çatlakların oluşması ile özelliğini kaybetmesine sebep olur.


Kristalize kaplamalar

Uygulama öncesi yüzey yağ, boya, toz gibi yabancı maddelerden arındırılmalı, yatay ve düşey köşelere pah uygulaması sonrası zemindeki kalkan, kopan ve mukavemetini kaybetmiş bütün parçalar temizlenmelidir. Beton yüzey kuru ise nemlendirilirmelidir. İlk kat kristalize su yalıtımı uygulandıktan sonra 132 gram iplik izolasyon filesi serilmeli ve dört saat arayla iki kat halinde kristalize malzeme ile kaplanmalıdır. Bu izolasyon uygulamasında dikkat edeceğimiz husus üzerinde yürünecek zeminlerin, şap, seramik vb ile kaplanması gerekir.

İzolasyon

Teraslarda likit kauçuk, kristalize, polyester akrilik esaslı ve polimer teknoloji ile geliştirilmiş özel izolasyon ürünleri tercih etmekteyiz. Bu ürünlerin genel özellikleri; mükemmel su geçirimsizlik sağlaması, güneş ışınlarından etkilenmemesi, içerisinde yanıcı ve uçucu solvent bulunmaması, zeminle çok iyi kaynaşarak zamanla kalkma, kabarma yapmaması, eğim sorunlu, su göllenen ve problemli bütün zeminlerde yüksek performans göstermesidir.Günümüzde gerek beton ve gerek diğer yapı malzemeleri, ayrıca bir tedbir alınmadığı takdirde, yeraltı suyunu hiç geçirmeyen bir duvar inşasına yeter özellikte değildir. Islak zeminle temasta bulunan bir duvar, nemlendiği gibi, bir tarafında yeraltı suyu bulunan bir beton duvardan yer altı suyu geçerek duvarlar arasında kalan boşluğu doldurabilir. Temel izolasyonu yapılmamış binaların temelinde muhtemel rutubet ve nem oluşur. Temellerde rutubet ve neme karşı içten ve dıştan farklı çözümler bulunmaktadır. Bu çözüm yöntemleri;


Bohçalama yöntemi ile temel izolasyonu

Temel bohçalama metodu, içten veya dıştan yalıtım olarak adlandırılan iki ayrı sistemde uygulanır. Bina temelinin bir membran tabakası ile çepeçevre içten veya dıştan sarılmasıdır. İçten bohçalama yönteminde önce yalıtım tabakası hazırlanır ve bu ”bohça”nın içine temel oturtulur. Bitümlü membran tabakasının üzerine serileceği sağlam, düzgün yüzeyli grobeton katman zemini hazırlanmalıdır. Bu katmanın üzerine en az iki kat 3 veya 4 mm kalınlığında polyester keçe taşıyıcılı membran yapıştırılır. Bohçalama uygulamalarında membran altına astar uygulanmaz. Dıştan yalıtımda ise uygulama yapılacak perde beton izolasyon yapımına hazırlanır. Gerekli tamiratların yapılması sonrası likit kauçuk, kristalize veya polimer esaslı sürme izolasyon uygulandığı gibi membranda uygulanabilir.


Membran uygulama

Membran enlemesine 10 cm, boylamasına ise 15 cm birbiri üzerine bindirilerek ve şalümo ile eritilerek yapıştırılır. İlk katta membranların ek yerlerinden birbirine yapıştırılması yeterlidir. İkinci kat yana doğru 50 cm ve boyuna 5 metre şaşırtma yapılarak yapıştırılır. İlk ve ikinci katlar enine-boyuna şeklinde dik açı ile şaşırtılarak uygulanmaz. İkinci kat membranlar, ilk kat uygulamaya tamamen yapıştırılır. Noktasal yapıştırma doğru değildir. Zemin yalıtım tabakasının perde yalıtımı ile birleştirilebilmesi için kenarlarda yaklaşık 1 metre fazlalık bırakılır.

Kristalize Uygulama

Uygulama yapılacak yüzeyler serbest parçacıklardan yağ, kir, çamur gibi yabancı maddelerden arındırılmalıdır. Segregasyon ve beton bozuklukları ve tij delikleri var ise bunlar önceden elastik tamir harcı ile tamir edilmelidir. Dilatasyonlar önceden elastik dolgu ile doldurulmalıdır. Yüzey hazır hale geldikten sonra uygulama yapılacak zemin nemlendirilmelidir. Nemlendirme işlemi uygulamaya başlamadan 2 saat önce yüzeyi doyuruncaya kadar yapılır. Homojen boya kıvamındaki kristalize su izolasyon malzemesi fırça veya izolasyon makinesi ile 3 kat olarak uygulanır.


Polimer Uygulama

Uygulama yapılacak yüzeyde segregasyon, beton bozuklukları ve tij delikleri var ise bunlar önceden elastik tamir harcı ile tamir edilmelidir. Dilatasyonlar önceden elastik dolgu ile doldurulmalı ve yüzey hazır hale getirilmelidir. Polimer esaslı sürme izolasyon ürünü, izolasyon makinası veya fırçayla, grobeton üzerine 132 gram iplik izolasyon filesiyle iki kat halinde uygulanır. Perde betonlarına ise filesiz iki kat halinde uygulanarak su geçirimsiz satıh elde edilir.


İzolasyon

Temellerde, likit/rulo membran, likit kauçuk, kristalize ve polimer teknoloji ile geliştirilmiş özel izolasyon ürünleri tercih etmekteyiz. Bu ürünlerin genel özellikleri; mükemmel su geçirimsizlik sağlaması, toprak altı sularından etkilenmemesi, zeminle çok iyi kaynaşarak zamanla kalkma, kabarma yapmaması, su göllenen ve problemli bütün zeminlerde yüksek performans göstermesidir.Bir çok yapının duvarlarında ve tavanında küf ve rutubet sorunu bulunmaktadır. Yapımızda oluşan küf ve rutubet sorunlarının başlıca nedenleri; Dış cepheden kaynaklanan su sızıntıları, betonun angregasından (kum, çimento) kaynaklanan iç ve bağıl rutubet mukavemetsizliği, iç mekanda oluşan bağıl nemin sorunlu yere yüzeysel etkisi ve en önemlisi kış aylarında dışarıdaki soğuk hava ile içerdeki sıcak havanın duvarda birleşmesi (kondansasyon) ve terlemesi sonucunda oluşmaktadır. Nemli, havalandırmanın eksik olduğu duvar-tavan birleşim noktalarında, hatta cam-fayans gibi parlak yüzeylerde bile oluşabilir. Küf izolasyonu yapılmadığı takdirde rutubet oluşması sağlığımızıda ciddi anlamda tehdit etmektedir. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse;

İnsanların ve en önemlisi çocukların sağlığına ciddi zarar veren bir ortam
Solunum yolları bozuklukları, önlem alınmazsa astım olma ihtimali
Devamlı rutubete maruz kalındığında eklem ağrıları, romatizmal rahatsızlıklarda artış
Kronik yorgunluk ve alerjik astım oluşması

Uygulama

İlk adım olarak küflü yüzeyler nemli bez ile temizlenir. Daha sonra özel solüsyon ile küflü yüzey dezenfekte edilir. Dezenfekte işlemi sonrası nanoteknoloji ile geliştirilen özel küf önleyici veya özel nem boyası iki kat kullanılarak yüzey küften arındırılmış olur. Bu uygulamaya ek olarak pencerelerdeki silikon mastikler kontrol edilir ve yıpranmış ise yenilenmesi yapılır. Betonunun angregasından (kum, çimento) kaynaklanan iç ve bağıl rutubet mukavemetsizliği varsa küf oluşumunu önlemede en etkili yöntem olan ısı yalıtımı, mantolama yapılması gerekmektedir.

İzolasyon

Küf izolasyonunda, nano teknoloji ve polimer teknoloji ile geliştirilmiş özel izolasyon ürünleri tercih etmekteyiz. Bu ürünlerin genel özellikleri; nem dengelemesi, küf oluşumuna izin vermemesi, küf oluşumu altındaki rutubeti kurutması, zeminle çok iyi kaynaşarak zamanla kalkma, kabarma yapmaması, nemli ve küf problemli bütün satıhlarda yüksek performans göstermesidir. Uygulama alanında, inşaat  yapım hataları ve yapı konumundan kaynaklı küf/nem sorununda, nanoven jeotekstil ürünü özel keçelerle ısı yalıtımı/mantolama yapımı uygulanmaktadır.Yüzme havuzunda betonarme duvar ve zemin tek başına su sızıntısını ve kaçağını engelleyecek özellik taşımaz. Özellikle su tahliye delikleri, su girişleri ve duvar zemin birleşimleri su sızıntılarına neden olabilecek zayıf bölgelerdir. Kullanılan seramik türü kaplamalar ise tek başına su yalıtımı sağlayamadığı gibi havuz duvarları dolu havuzlarda pozitif, boş havuzlarda negatif basınca maruz kalırlar. Havuz izolasyonu havuz yapımının en önemli aşamalarından biri olup, havuzların uzun ömürlü olabilmesi, sağlıklı, konforlu ve güvenli bir ortam sağlayabilmesi için önem verilmesi gereken bir konudur.

Havuz izolasyonunun ana unsurları doğru detay, nitelikli malzeme, kaliteli ve sağlıklı uygulamadır. Klorlu suya ve negatif ve pozitif su basıncına dayanıklı fırça ile sürülerek uygulanan izolasyonlarda, izolasyonun sağlıklı olması için birden fazla kat sürülmelidir. Bu noktada özellikle çift kompanentli izolasyon malzemelerinde ilk kattın tamamen kurumasının ardından, ikinci kattın ilk kat ile aynı yönde uygulanması gerekmektedir.

Uygulama


Yeni yapılmış bir havuz için beton duvarların ve zeminin izolasyon uygulamasına geçilmeden gerekli tamiratların yapılması gerekmektedir. Çatlakların, segregasyon, beton bozuklukları ve tij delikleri var ise bunlar önceden elastik su geçirimsiz tamir harcı ile tamiratlarının yapılması, yatay ve düşey köşelere pah veya su tutucu bant uygulaması yapılır. Negatif ve pozitif yönden uygulanabilen kristalize su izolasyon harcı beton yüzeye uygulandığında,  betonun içine doğru nüfuz eder ve içerdiği aktif kimyasallar betonun kapiler boşluklarında bulunan serbest kireç ve nem ile reaksiyona girerek çözünmeyen kristal yapılar oluşturur.

Perde betonda, basınçlı suya karşı mükemmel direnç ve su geçirimsizlik sağlayan bu uygulama tek başına uzun ömürlü, yüksek kalitede izolasyon sağladığı gibi, üzerine içerisinde kuvars kumu bulunan polimer su yalıtımı veya likit kauçuk ekstra iki kat uygulanarak izolasyon en mükemmel seviyeye getirilebilir. Kürünü tamamlaması ve su testi yapıldıktan sonra havuzumuza seramik, mozaik v.b son kat kaplama yapılmak için hazır hale gelmiş olur.

İzolasyon

Havuz izolasyonunda, negatif/pozitif basınça dayanıklı kristalize, iki bileşenli elastik, likit kauçuk ve polimer teknoloji ile geliştirilmiş özel izolasyon ürünleri tercih etmekteyiz. Bu ürünlerin genel özellikleri; mükemmel su geçirimsizlik sağlaması, su basınçına dayanıklı olması, zeminin içine çok iyi işlemesi, zamanla kalkma, kabarma yapmaması, havuz kimyasallarından etkilenmemesi, su sızıntısı ve kaçağı olan bütün satıhlarda yüksek performans göstermesidir.


POLİÜRETAN ENJEKSİYONU İLE ÇATLAKLARIN SU YALITIMIYer Altı Yapılarında Su Sızıntılarına Çözüm...    

Tek komponentli, düşük vizkoziteli, su ile reaksiyona geçen, rijit ve elastik poliüretan enjeksiyon malzemeleri.

Anasayfa    |     Kurumsal    |     Hizmetlerimiz    |    Referanslarımız   |    İletişim
Teknomak İnşaat İzolasyon Tüm Hakları Saklıdır. Design by Bohem Bilgisayar
                              Isı                   Su                  Ses                 Polyurea - Poliürea               Yangın                                        Yenileme - Onarım
Mantolama      |   Yalıtımı    |      Yalıtımı    |    Yalıtımı    |     Poliüretan Sprey Köpük   |      Yalıtımı     |    Çatı - Teras    |    Tadilat - Dekorasyon
SU YALITIMI


1- Su yalıtımı nedir?

Yapılarımıza zarar veren en önemli faktörlerden biri de sudur. Yapılarımız; yağmur, kar, toprağın nemi, yapının inşa edildiği zemindeki yeraltı suyu gibi dış kaynaklı su ile banyo ve tuvalette kullanılan iç kaynaklı suya maruz kalır. Yapımızı ve konforumuzu tehdit eden sudan korunmak için yapılan işlemlere su yalıtımı denir.

2- Su yalıtımının faydaları nelerdir?

Binalarımıza nüfuz eden su, yapımızın taşıyıcı kısımlarında yer alan demirlerin paslanmasına ve taşıma kapasitesinin düşmesine yol açar. Su, betonun çürümesine ve çatlamasına neden olur. Su yalıtımı uygulaması, binanın güvenliğini sağlamasının yanı sıra bakteri ve küf oluşmasını, suyun çatılarımızdan veya tavanlarımızdan damlamasını önleyerek sağlıklı ve konforlu ortamlar sağlar.

3- Su yalıtımı nerelere uygulanır?

Su yalıtımı, binalarımıza suyun girebileceği alanlara yapılır. Bunlar; toprak ile temas eden duvarlar, temeller ve zemine oturan döşemeler, suyun yapı dışında birikebileceği veya suyun basabileceği seviyenin altındaki dış duvarlar, balkonlar, teras ve eğimli çatılar ile banyo, lavabo, tuvalet gibi ıslak hacimlerdir. Su yalıtımının bir diğer uygulama alanı da suyun içerisinde kalmasını istediğimiz su deposu, suni gölet ve havuz gibi yapılardır.

4- Su yalıtımı nasıl yapılır?

Su yalıtımı, yapılarımızda suyun girebileceği temel, çatı gibi yerlere su geçirmeyen malzemelerin uygulanmasıyla yapılır. Uygulamalarda; polimer bitümlü örtüler, sentetik örtüler ve sürme su yalıtım malzemeleri kullanılır. Yalıtım uygulamasıyla binaya nüfuz edemeyen su, süzgeçler ve yağmur suyu drenaj (su tahliye) boruları ile yapıdan uzaklaştırılır.
www.teknomak.com
Anasayfa    |     Kurumsal    |     Hizmetlerimiz    |    Referanslarımız   |    İletişim
Su Yalıtımı Video

viagra pas cher kamagra pas cher viagra achat kamagra 100mg kamagra 100 viagra generique cialis en ligne cialis pas cher kamagra 100mg cialis pas cher viagra femme viagra sans ordonnance cialis 20mg kamagra now kamagra gel levitra generique levitra en ligne viagra suomi cialis kopen viagra pillen cialis prijs kamagra bestellen priligy bestellen viagra bestellen viagra pil levitra kopen kamagra oral jelly viagra apotheek cialis kopen viagra prijs

cialis ohne rezept cialis bestellen kamagra oral jelly viagra kaufen kamagra 100mg levitra preis cialis generika levitra 20 mg levitra 20mg viagra generika lovegra kaufen kamagra bestellen viagra generika online viagra bestellen viagra kaufen kamagra apotheke viagra generika levitra generika cialis generika viagra online kaufen cialis ohne rezept viagra bestellen priligy dapoxetine kamagra online kamagra 100 levitra bestellen kamagra tabletten levitra generika kamagra gel cialis generika

viagra pillen cialis kopen priligy bestellen levitra kopen viagra apotheek cialis kopen cialis prijs viagra voor vrouwen viagra pil viagra bestellen viagra vrouwen kamagra oral jelly kamagra bestellen levitra bestellen viagra prijs viagra suomi

levitra generika cialis schweiz viagra bestellen viagra schweiz kamagra schweiz cialis bestellen priligy kaufen kamagra schweiz levitra generika tadalafil generika cialis schweiz cialis bestellen kamagra gel viagra bestellen cialis kaufen cialis generika kamagra bestellen kamagra oral jelly kamagra schweiz cialis generika levitra bestellen viagra bestellen cialis schweiz

tiffany gioielli scarpe mbt nike air max bianche nike free run polo ralph lauren prezzo gioielli tiffany polo ralph lauren prezzi nike roshe run louboutin outlet occhiali louis vuitton jordan scarpe borse michael kors spaccio hogan polo ralph lauren uomo

adidas yeezy boost 350 adidas nmd r1 adidas gazelle femme adidas stan smith femme adidas superstar femme adidas yeezy boost 350 prix adidas nmd runner adidas superstar pas cher adidas gazelle homme adidas stan smith pas cher adidas superstar adidas stan smith adidas stan smith zwart adidas superstar dames adidas yeezy adidas yeezy boost 350 adidas superstar canada adidas nmd adidas superstar adidas nmd canada